Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy na budowie?

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy na budowie?

Na budowie grozi nam znacznie więcej zagrożeń niż mogłoby się wydawać. Możemy się zaciąć, potknąć, wbić coś sobie w ręce lub inne części ciała, coś może spaść nam na głowę, możemy się poparzyć, porazić prądem i nie tylko. Zasadniczo nie ma możliwości, aby całkowicie uchronić się przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami, ale można znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwa ich wystąpienia i zminimalizować negatywne skutki, jeśli mimo wszystko wystąpią. W takim razie, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy na budowie?

Nie obejdzie się bez właściwego wyposażenia

Zanim podejmiemy się jakichkolwiek prac, musimy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Wiele oczywiście zależy od tego, jaka jest aktualnie sytuacja na budowie i co planujemy na niej robić. Są jednak pewne podstawowe elementy, które powinien mieć każdy, a które powinny jedynie różnić się typem, w zależności od zakresu obowiązków. Nieco inne wyposażenie przyda się malarzowi, a inne monterowi, inne też będą na te osoby czyhać zagrożenia.

Rzeczone podstawowe elementy to rękawice i kaski ochronne, które potencjalnie mogą ochronić nas przed poważnymi uszkodzeniami ciała. Warto wspomnieć, że, jeśli nie robimy jakichś prac na budowie na własny użytek, tylko wykonujemy na niej obowiązki służbowe, za dostarczenie nam odpowiedniego wyposażenia odpowiadać będzie pracodawca. Kluczowe aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru wyposażenia, to nie tylko cena, ale również kwestia tego, czy spełnia ono niezbędne w danym wypadku normy (na przykład w zakresie odporności na wysokie temperatury).

Nie ignoruj zasad bezpieczeństwa na budowie

Również istotna rzecz, o której nie można zapomnieć, to stosowanie się do zasad bezpieczeństwa panujących na budowie. Oznacza to między innymi niezdejmowanie kasku ochronnego, dopóki pozostajemy na jego terenie, a także niepodejmowanie się czynności, do wykonywania których nie mamy uprawnień (na przykład związanych z elektryką). Możemy w ten sposób uratować swoje zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie.

Czynności na budowie warto wykonywać dokładnie i bez znacznego pośpiechu. Nawet, jeśli mamy w jakimś zakresie doświadczenie i robiliśmy to już wielokrotnie, wciąż w pośpiechu może się nam przydarzyć wypadek. Oczywistym jest, że czasami gonią terminy i trzeba pracować szybciej, ale nie za cenę swojego zdrowia. Zwłaszcza, jeśli akurat wykonujemy jakieś działania z niebezpiecznymi narzędziami. Dosłownie ułamek sekundy nieuwagi może sprawić, że na przykład stracimy kilka palców, więc zdecydowanie nie warto niepotrzebnie ryzykować.

Dodaj komentarz