Wybór okien do domów energooszczędnych

Wybór okien do domów energooszczędnych

Nawet najszczelniejsze okna, niezależnie od swojego rodzaju, sprawiają że po pewnym czasie z domu będzie uchodzić ciepło. Każdemu, komu zależy na budowie domu energooszczędnego, powinno również zależeć na wyborze odpowiednich elementów wyposażenia, które ograniczają utratę ciepła lub są nawet w stanie dostarczyć ciepło i promienie słoneczne do wewnątrz.

Okazuje się, że wybierając dobre okna, można zapewnić sobie dużą ilość ciepła i światła słonecznego wpadającego do wnętrza, a to z kolei pozwala na zrekompensowanie energii utracanej przez dom. Warto więc zainwestować w okno o dobrych parametrach, ale nie bez znaczenia pozostaje również rozmieszczenie geograficzne.

Jakie jest najkorzystniejsze rozmieszczenie geograficzne okien?

W przypadku wybudowanego domu, optymalne rozmieszczenie okien jest niemożliwe, dlatego warto o tym pomyśleć już na etapie projektu. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie okien po stronie południowej, ponieważ na wschodzie i zachodzie słońce jest niżej nad horyzontem i nie jest w stanie dostarczyć dużej ilości ciepła. Warto też ograniczyć ilość okien po stronie północnej. Jeśli jednak zastosowanie takich okien jest potrzebne, wówczas należy inwestować w okna charakteryzujące się zwiększoną izolacją termiczną.

Gdzie umieszczać i nie umieszczać okien o dużej powierzchni?

Okna posiadające dużą powierzchnię należy umieszczać przede wszystkim we wnętrzach, które nie są użytkowane w porze zimowej i nie wymagają stałego ogrzewania. Do takich wnętrz zalicza się werandy czy też ogrody zimowe.

Nie powinno się stosować takich okien w we wnętrzach ogrzewanych, od strony północnej, ponieważ nie mamy tutaj możliwości skorzystania z naturalnego światła słonecznego. Oczywiście sytuacja ta może wyglądać inaczej, jeśli w pobliżu domu są drzewa czy też budynki rzucające cień przez większość dnia. W skrajnych przypadkach należy wybrać drogie okna o najniższym współczynniku przepuszczania ciepła.

Ochrona przed nadmierną ilością słońca

W porze letniej, wielu ludzi chce się ochronić przed nadmiarem słońca i upałami. W przypadku ułożenia okien od stron zapewniających zimą możliwość korzystania z energii słonecznej, warto zainwestować w różnego typu żaluzje, rolety czy też markizy, które zapewnią skuteczną ochronę przed upałem.

Dodaj komentarz