Jak sprawnie przeprowadzić sobotnie sprzątanie domu?

Jak sprawnie przeprowadzić sobotnie sprzątanie domu?

Sobotnie, duże sprzątanie to zwyczaj od lat praktykowany w wielu polskich domach. Wynika to z faktu, że większość z nas pracuje od poniedziałku do piątku i to właśnie sobota wydaje się być najwygodniejszym dniem do zrobienia domowych porządków. Jednocześnie z tego właśnie powodu wiele osób sobót nie lubi, bo często owe sprzątanie rozciąga się na cały dzień. Są jednak sposoby na to, by sobotnie sprzątanie przeprowadzić szybko i sprawnie a później cieszyć się wolnym czasem z rodziną.

Zaplanuj swoje porządki

Sprzątanie podobnie jak inne zadania powinno być dobrze zaplanowane. Wtedy nie tracimy czasu na zastanawianie się co teraz zrobić ani nie przeskakujemy chaotycznie z czynności na czynność. Warto mieć na papierze lub w telefonie stworzony harmonogram sprzątania dla danego domu. Chodzi o to, aby podzielić sobie czynności na te, które robimy często oraz takie, które należy zrobić raz w miesiącu czy raz na kwartał. Gdy będziemy mieć wypisane wszystkie czynności porządkowe z pewnością nie zapomnimy o tym, by wyczyścić kratki wentylacyjne czy przetrzeć parapety. Wiążę się to z jedną z głównych zasad sprzątania, która mówi, by nie doprowadzać do skrajnych zabrudzeń poszczególnych elementów, bo późniejsze ich doczyszczenie będzie dużo trudniejsze. Chodzi tu na przykład o kamień przy kabinie prysznicowej czy górne szafki w kuchni, z których od dawna nie był usuwany tłusty osad.

Przygotuj się do sprzątania

Aby sprzątanie przebiegało sprawnie powinniśmy zadbać o wygodny strój i dobre warunki do sprzątania. Jeśli nie decydujemy się włączać do porządków członków rodziny to najlepiej poprosić ich, żeby w tym czasie opuścili dom. W takich warunkach dużo łatwiej będzie na przykład umyć podłogi. Bardzo ważne jest też by przygotować sobie wcześniej wszystkie akcesoria takie jak: ściereczki, gąbki, mopy, worki na śmieci i płyny czyszczące. Obecnie na rynku mamy wielu pomocników, którzy ułatwią nam sprzątanie. Chodzi tu o nawilżane chusteczki, magiczne gąbki czy mocne płyny czyszczące. Zwolennicy środków ekologicznych mogą je przygotowywać samodzielnie używając sody albo octu.

Jak sprzątać szybko i się nie zmęczyć?

Przy sprzątaniu trzymajmy się kilku zasad. Zacznijmy nasze działania od pochowania niepotrzebnych przedmiotów i poodkładania ich na swoje miejsca. Jeśli ścieramy kurze to zaczynamy od góry do dołu. Porządek sprzątania możemy ustalić albo ze względu na pomieszczenia albo pod kątem czynności. Ta druga forma ma zdecydowanie więcej zwolenników. Chodzi tu o to aby za jednym zamachem powycierać kurze, następnie umyć zlewy, umywalki wanny albo pozbierać ubrania z całego domu. Choć czynności w ramach sobotniego sprzątania jest całkiem sporo to zwykle udaje się je szybko i po kolei zrobić. Na koniec zazwyczaj zostawia się odkurzanie dywanów i mycie podłóg.

Dodaj komentarz