Antresola w niskim mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Antresola w niskim mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Antresola w niskim mieszkaniu – czy to dobry pomysł? 

Projektowanie półpiętra to świetny sposób na zwiększenie przestrzeni użytkowej w naszym otoczeniu. Może również wprowadzić do wnętrza nowoczesny, loftowy klimat i uatrakcyjnić jego estetykę. Czy jednak instalacja antresoli ma sens w niskim mieszkaniu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Aranżacja antresoli

Antresola może być funkcjonalnym i komfortowym rozwiązaniem nawet w przypadku niskiego sufitu. Oto kilka pomysłów na jej aranżację:

  1. Sypialnia — dzięki temu, że będzie odcięta od reszty wnętrza, to zamieni się w prywatną przestrzeń, w której nie ma ryzyka naruszenia prywatności przez gości.
  2. Schowek na sezonowe ubrania, ozdoby lub wielkogabarytowe sprzęty — pozwala zaoszczędzić miejsca w pomieszczeniach, w których brakuje szafy. 
  3. Home office — dzięki zagospodarowaniu osobnej przestrzeni na pracę łatwiej jest oddzielić sferę zawodową od prywatnej.
  4. Biblioteczka — antresola pozwala na zagospodarowanie przestrzeni na książki, bez konieczności zajmowania miejsca na półkach w pokoju. Dodatkowo jeśli jest wyposażona w oświetlenie, staje się idealnym miejscem do czytania.

Możliwości wykorzystania antresoli są różnorodne i każdy użytkownik może je dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

Co lepsze — drabinka czy schody? 

Aby dostać się na antresolę, trzeba wybrać odpowiedni sposób dostępu. Obecnie najpopularniejsze są dwie opcje: kompaktowa drabinka lub schody. Drabinka jest oszczędnym rozwiązaniem przestrzeni, ale może być niepraktyczna i niebezpieczna w użytkowaniu. Z kolei schody są bezpieczniejsze, ale wymagają więcej miejsca. W przypadku pokoju dziecięcego lub innych miejsc, gdzie jest możliwość zainstalowania schodów, stabilne stopnie są najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem. Można również rozważyć składane i zakręcone modele, które pozwolą na oszczędzenie miejsca na podłodze, jednocześnie zapewniając łatwy dostęp do antresoli.

Jakich materiałów użyć przy konstrukcji antresoli? 

Kiedy projektuje się antresolę, jednym z ważniejszych aspektów do rozważenia jest wybór odpowiednich materiałów do jej budowy. Dawniej, konstrukcje antresoli były zazwyczaj ciężkie i zajmujące dużo miejsca, jednak dzięki postępowi technologicznemu i nowym sposobom montażu, istnieją teraz lżejsze i bardziej stylowe opcje, takie jak drewno czy metal. Oba te materiały są estetyczne i trwałe, a przy tym pozwolą na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, dlatego należy dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje przed podjęciem decyzji.

 

Dodaj komentarz