Wazony z gliny: moda i uniwersalność w jednym

Wazony z gliny: moda i uniwersalność w jednym

Wazony to przedmioty, które pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i użytkowe. Dlatego warto mieć ich w swoim domu nawet kilka. Jeśli zależy nam na tym, by były uniwersalne i pasowały do wielu przestrzeni, dobrym pomysłem jest inwestycja w wazony z gliny.

Glina: materiał o wielkim potencjale

Glina to materiał, który przez tysiąclecia wykorzystywany był do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Według badań naukowców na ziemiach polskich naczynia gliniane pojawiły się około 5 400 lat p.n.e. Każdy z nas z pewnością kojarzy z muzealnych wystaw fragmenty dawnych talerzy, dzbanów czy waz.

Glina to materiał naturalny, stosunkowo mało wymagający jeśli chodzi o warunki przetwarzania i obróbki. Jest także dosyć tania i łatwa do pozyskania. Wszystkie cechy sprawiły, że jako ludzkość tak bardzo wcześnie nauczyliśmy się wykorzystywać glinę do różnych celów. I chociaż z czasem nauczyliśmy się tworzyć przedmioty codziennego użytku z wielu innych materiałów, glina jednak nigdy na dobre nie zniknęła z pola naszego zainteresowania. W ostatnich latach wprawdzie przedmioty z tego tworzywa nie były tak popularne jak dawniej, jednak moda na nie znowu wraca. Mowa zwłaszcza o glinianych wazonach, które kształtem i kolorystyką nawiązują do tych, które kiedyś miały nasze babcie. Niektóre z nich są nawet celowo postarzane.

Zalety wazonów z gliny

Wazony to przedmioty, które z jednej strony mają walor użytkowy (trzymamy w nich bukiety z żywych kwiatów lub inne dekoracje florystyczne), z drugiej same mogą pełnić funkcję ozdobną. Wazony z gliny z powodzeniem sprawdzą się zarówno w jednej, jak i w drugiej roli.

Z grubsza można podzielić je na dwa rodzaje. Pierwszy to wspomniane już wazony nawiązujące do tradycyjnych, prostych naczyń ceramicznych z gliny czerwono-brązowej lub białej. Wiele z nich wykonywana jest tradycyjnymi metodami. Są rękodziełem, co w dobie przedmiotów wytwarzanych taśmowo dodatkowo podnosi ich wartość. Interesującym przykładem takich wazonów są tzw. siwaki. Kiedyś były one bardzo popularne na polskich wsiach. Wyróżniały się nietypową, szarą (siwą) barwą, uzyskiwaną dzięki specjalnemu procesowi wypalania. Dziś znowu są towarem mocno poszukiwanym.

Tradycyjne wazony gliniane świetnie wpiszą się we wnętrza w stylu rustykalnym czy boho, ale mogą też pasować np. do prostych, minimalistycznie urządzonych przestrzeni. Wiele zależy tu od ich kształtu.

Drugim rodzajem wazonów z gliny są naczynia w niczym nie przypominające surowej gliny. Mogą one mieć różne wzory i kolory, uzyskiwane m.in. w procesie szkliwienia. Ciekawym przykładem takich naczyń jest ceramika bolesławicka, której znakiem rozpoznawczym jest niebieski kolor. Wśród niej znaleźć można również różnorodne wazony na kwiaty.

Dodaj komentarz