Tunel foliowy i rozsadnik – sposoby na uprawę

Tunel foliowy i rozsadnik – sposoby na uprawę

Tunel foliowy przyda się wszystkim, którzy lubią mieć świeże warzywa zawsze pod ręką. Tunele foliowe zapewniają najlepsze warunki do wzrostu, dzięki czemu warzywa, owoce i kwiaty rosną szybciej i dłużej można je uprawiać.

Własne warzywa i owoce z przydomowej grządki to mnóstwo witamin, dzięki którym zapewniasz swojemu organizmowi to, co najlepsze.

Tunel foliowy – zalety korzystania

Tunel foliowy to rozwiązania do uprawy znane od wielu, wielu lat. Wspiera on wzrost warzyw, owoców, a nawet kwiatów, dzięki czemu gospodarze mogą się cieszyć lepszą jakością zbiorów.

Tunel foliowy przede wszystkim osłania przed złymi warunkami pogodowymi. Grad to jeden z największych nieprzyjaciół upraw. Pod tunelem pokrytym folią są one bezpieczne, nic im nie grozi.  Poza tym dzięki folii temperatura w tunelu jest wyższa, co sprzyja szybszemu wzrostowi roślin.

Tunele foliowe posiadają sporo technicznych zalet. Przede wszystkim są bardzo lekkie. Bez problemu można je złożyć i rozłożyć, dzięki czemu przetrwają więcej sezonów. Składając je na zimę, zabezpieczasz przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Złożony tunel możesz umieścić w piwnicy, na strychu lub w budynku gospodarczym, dzięki czemu będziesz miał do niego łatwy dostęp.

Tunele foliowe są również mobilne, a to oznacza, że można je bez problemu przenosić z miejsca na miejsce. Jeśli po sezonie chcesz zmienić miejsce, w którym znajduje się uprawa, po prostu przenieś tunel. Tym różni się on od szklarni ogrodowej, że jest dużo lżejszy, a tym samym łatwiej go przenieść.

Rozsadnik – sposób na uprawę

Znasz pewien sposób uprawy roślin, jakim jest rozsada? Rozsada polega na sadzeniu małych roślinek w rozsadniku, a dopiero kiedy rośliny urosną, przesadzaniu ich do ziemi. Rozsadnik to specjalnie skonstruowane miejsce do sadzenia młodych i małych roślinek, które może przybierać różne formy. Rozsadnik dostępny jest w kilku formach. Mogą to być skrzynie ogrodnicze, w których zmieści się wiele sadzonek, a plusem jest to, że wszystkie znajdują się w jednym miejscu, co ułatwia pielęgnację (np. podlewanie). Możesz też zdecydować się na minitunele foliowe – te z kolei są nieco podobne do tych tradycyjnych, jednak dużo mniejsze, wygodniejsze w użytkowaniu choćby na balkonie. Istnieje także opcja kloszy ogrodowych oraz inspektów. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rozsadnikiem, możesz spróbować sadzić małe roślinki w opakowaniach po jajkach, a następnie przenosić do bardziej rozbudowanych skrzynek.

Rozsadnik możesz umieścić na balkonie, tarasie, na parapecie albo w tunelu foliowy (w zależności od wielkości rozsadnika).

Do rozsadnika nadają się następujące rodzaje roślin: pomidory, bakłażany, papryka, sałata masłowa i krucha, dynia, cukinia, kabaczek, patisony, ogórki, kapusta głowiasta, kapusta włoska czy kapusta brukselska, szpinak, karczochy, majeranek ogrodowy, tymianek, cząber ogrodowy, bazylia pospolita, macierzanka, brokuł, kalafior, kapusta pekińska, kalarepa, cebula, brokuł, cebula, por, szparagi, cykoria, melon, brukiew, jarmuż; rośliny kwitnące: begonie stale kwitnące czy kobea pnąca.

Dodaj komentarz