Okna plastikowe czy drewniane?

Okna plastikowe czy drewniane?

Odpowiedź na pytanie, czy lepsze są okna drewniane czy plastikowe jest bardzo trudna. Wszystko zależy bowiem od naszych preferencji oraz wymagań. Czy na wybór między drewnianą a plastikową konstrukcją okien wpływa wyłącznie estetyka? Różnica w ich cenie może również sugerować rozbieżność w cechach użytkowych lub w jakości. Okna plastikowe od kilku lat cieszą się na rynku ogromną popularnością. Ich atutami jest przede wszystkim niska cena oraz profile, które nie wymagają konserwacji. Okna drewniane wciąż cieszą się niemałą popularnością, a wybierane są głównie przez osoby ceniące urok naturalnego drewna. Plastikowe czy drewniane? Wybór należy tylko do Ciebie!

Okna drewniane czy plastikowe? Cena

W tej kategorii zdecydowanie wygrywają ramy z plastiku. Okna z drewna są nie tylko droższe, ale także wymagają częstszych zabiegów konserwacyjnych, co wpływa na koszty ich utrzymania. Warto jednak zauważyć, że różnica w cenach między drewnianymi a plastikowymi oknami zmniejsza się z roku na rok. Obecnie, okna drewniane są droższe od tych wykonanych z PCV jedynie o 10-15 proc. w przypadku produkcji seryjnej. W przypadku okien wykonywanych na zamówienie różnice mogą być jednak większe, zwłaszcza, jeżeli pod uwagę bierzemy bardziej szlachetne gatunki drewna. Okna można znaleźć i porównać na stronie https://okna.gd/.

Okna drewniane – zalety i wady

Obecnie produkowane okna z drewna są coraz częściej uważane za synonim prestiżu. Drewno jest bowiem materiałem naturalnym, a swoimi właściwościami różni się zależnie od wybranego gatunku. Najbardziej popularnym drewnem w produkcji okien jest drewno sosnowe. W modelach, które kosztują więcej zastosowane są również świerk, jodła, modrzew oraz dąb. Szeroki wybór okien drewnianych można znaleźć na stronie https://okna.gd/okna/drewniane.

Zalety okien drewnianych

 • Drewno znacznie lepiej znosi różnice temperatur niż PCV. Sezonowane oraz odpowiednio wysuszone drewno jest znacznie sztywniejsze niż plastik.
 • Dowolność kształtów. Dzięki wielu obrabiarkom dostępnym na rynku, możemy stosunkowo niskim kosztem wyprodukować nietypowe ramy okienne.
 • Lepszy wybór do dużych powierzchni. Okna drewniane są znacznie bardziej stabilnym materiałem jeżeli mowa o dużych powierzchniach.

Wady okien drewnianych

 • Sprawdzanie stanu lakieru raz na pół roku. Może być to kosztowne.
 • Odnawianie okien co trzy lub pięć lat.

Okna plastikowe – wady i zalety

Okna z PCV to najbardziej popularny typ okien w Polsce. Są one znacznie tańsze od okien drewnianych, a zapewniają podobne parametry użytkowe.

Zalety okien plastikowych

 • Okna są relatywnie niedrogie oraz szczelne.
 • Odpowiednia izolacyjność cieplna. Okna plastikowe wyróżnia znacznie wyższa izolacyjność cieplna niż w przypadku okien plastikowych.
 • Trwałość materiału. Są one znacznie bardziej trwałe niż okna drewniane, a ich funkcjonalność może być niezmienna nawet kilkadziesiąt lat.

Wady okien plastikowych

 • Nie są ekologiczne. 
 • Są wrażliwe na zmiany temperatury. Nie nadadzą się do dużych, przeszklonych powierzchni.
 • Nie można uzyskać okien o nietypowych kształtach.
 • Posiadają niski poziom przepuszczalności. Może zwiększyć to ryzyko skraplania się wilgoci na szybach oraz powodować problemy z wentylacją.

Dodaj komentarz