Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?

Drzwi wejściowe to wizytówka naszego domu. Są bardzo ważnym elementem każdego budynku. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną,ale także stanowią barierę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak śnieg,deszcz,mróz czy silny wiatr.

Przy wyborze drzwi wewnętrznych należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników,a sama decyzja niejednokrotnie musi być podjęta już podczas projektu.

Dokonując wyboru kierujemy się nie tylko wyglądem estetycznym ale również parametrami technicznymi takimi jak wytrzymałość i odporność. Musimy zatem sprawdzić uszczelnienie drzwi,które odgrywa bardzo ważną rolę. Drzwi bowiem stanowią dla nas izolację termiczną oraz akustyczną. Dodatkowo powinny być także dla nas zabezpieczeniem przed potencjalnymi włamywaczami.

Decydując się na wybór drzwi zewnętrznych pamiętajmy o funkcjach,jakie mają pełnić. Rynek oferuje nam bardzo szeroki wybór drzwi,dzięki czemu z pewnością znajdziemy takie,które spełniają nasze wymogi ale równie atrakcyjnie będą się prezentować na fasadzie naszego domu.

Dbamy o drzwi wejściowe. Czyli na czym polega konserwacja

Drzwi zewnętrzne,jak wiemy,narażone są na czynniki atmosferyczne takie jak śnieg,deszcz,silny wiatr,mróz czy wilgoć,które mogą mieć na nie negatywny wpływ. Aby mogły nam służyć przez długie lata musimy o nie zadbać i w jak najlepszy sposób zabezpieczyć je przed uszkodzeniami. Ale nie na tym koniec. Ochrona drzwi przed warunkami pogodowymi to nie wszystko. Za ich dobry stan techniczny odpowiada także prawidłowe użytkowanie drzwi,ich regulacja oraz systematyczna konserwacja. W zależności od tego,z jakiego materiału zostały wykonane,renowacja drzwi może nieco się różnić. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku drzwi drewnianych a inaczej jeśli chodzi o drzwi aluminiowe czy z PVC. Każde z nich wymagają odpowiednich środków pielęgnacyjnych.

Drzwi drewniane wymagają konserwacji przynajmniej raz w roku. Aby nie uszkodzić warstwy lakieru używamy delikatnych preparatów myjących. W żadnym wypadku nie stosujemy środków z chlorem czy rozpuszczalnikiem,ponieważ mogłyby uszkodzić strukturę drewna. Nie stosujemy także detergentów o piaskowej konsystencji,które mogą zarysować powierzchnię. Najlepiej wybrać specjalne preparaty do drewna,które z łatwością usuną zabrudzenia nie uszkadzając warstwy ochronnej drewna. Jeżeli zauważymy ubytki w lakierze,można je pokryć specjalnym lakierem renowacyjnym. Konserwację drzwi drewnianych zaleca się przeprowadzać w temperaturze wynoszącej 10-25 stopni Celsjusza. Prace tego typu najlepiej wykonywać w porze jesiennej,kiedy to powinno zabezpieczać się drzwi i okna przed zimą.

Drzwi aluminiowe. Są dużo mniej wymagające w porównaniu do drewnianych. Ich pielęgnacja opiera się jedynie na bieżącym usuwaniu zabrudzeń. Wykorzystujemy do tego miękką ścierkę oraz łagodne detergenty,które nie zawierają rozpuszczalników i innych substancji ściernych. Jeżeli chcielibyśmy odświeżyć drzwi aluminiowe,na przykład zmieniając ich kolor, istnieje możliwość ich przemalowania specjalną farbą lub metodą proszkową. Warto jednak zaznaczyć,że jest to droga usługa i może okazać się nieopłacalna.

Drzwi PVC,czyli z tworzywa sztucznego. Tak samo łatwe w utrzymaniu w czystości jak aluminiowe. Myjemy je przy pomocy miękkiej ściereczki i delikatnych preparatów. Nie stosujemy płynów zawierających rozpuszczalnik i alkohol. Omijamy szerokim łukiem preparaty o piaskowej konsystencji,które mogą prowadzić do zarysowania powierzchni. Powstałych rys nie da się niestety usunąć,można jedynie je zamaskować przy pomocy piasku lub pasty korekcyjnej. Zabrudzenia dostające się do powstałych bruzd są bardzo ciężkie a często wręcz niemożliwe do usunięcia.

Regulacja i uszczelki

Przeprowadzając konserwację drzwi nie możemy zapomnieć o ich regulacji. Dość ciężkie skrzydło drzwi sprawia,że mogą się delikatnie osuwać,co prowadzić może do tarcia o ościeżnicę i problemami z domykaniem zamka. Nowoczesne modele posiadają zazwyczaj wielokierunkową regulację,dzięki czemu sami możemy je odpowiednio ustawić. W innym wypadku zawsze można wezwać fachowca.

Aby nasze drzwi mogły prawidłowo funkcjonować należy także zadbać o uszczelki. Zazwyczaj są to uszczelki gumowe,które pod wpływem czynników atmosferycznych takich jak mróz czy wilgoć mogą tracić swą wytrzymałość. Aby temu zapobiec należy je regularnie oczyszczać i nakładać specjalne preparaty,które będą stanowić ich ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Dodaj komentarz