Jak tanio i dobrze ocieplić dom?

Jak tanio i dobrze ocieplić dom?

Właściwa termoizolacja domu jest niezwykle istotna. Pozwala zapewnić odpowiedni komfort cieplny domownikom, a także zmniejszyć rachunki związane z ogrzewaniem. Z jakich materiałów warto skorzystać, ocieplając dom i jak zrobić to prawidłowo?

Na jakie materiały warto postawić?

Prawidłowe ocieplenie domu pozwoli mniejsze straty ciepła i generowanie oszczędności związanych z ogrzewaniem. Jeśli chcemy taki proces przeprowadzić dobrze i tanio mamy do wyboru dwa najpopularniejsze rozwiązania.

Ocieplanie styropianem

Płyty styropianowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Zapewniają dobrą izolację termiczną, są łatwe w montażu i są dostępne w wielu różnych wariantach. Ich cena i możliwości różnią się co prawda w zależności od rodzaju i grubości styropianu, jednak w dalszym ciągu jest to najtańszy materiał służący do ocieplania.

Ocieplanie wełną mineralną

Do ocieplenia domu równie dobrze sprawdzi się także wełna mineralna. Jest to materiał, który zapewnia dobrą termoizolację, izolację akustyczną, a także chroni przed zatrzymaniem wilgoci dzięki wysokiej paroprzepuszczalności. Wełna mineralna jest jednak nieco droższa niż płyty styropianowe. Z racji charakterystycznej struktury trudniejszy jest także jej montaż.

Ocieplanie domu – jak nie popełnić błędu?

Prawidłowe przeprowadzenie termomodernizacji nie jest łatwe, zwłaszcza w momencie, w którym decydujemy się ocieplić dom wełną mineralną. Jeśli nie robiliśmy tego nigdy wcześniej i nie chcemy popełnić żadnego błędu, warto wynająć profesjonalną firmę, która zajmie się tym zadaniem. Zdecydowanie się na firmę podniesie co prawda całkowity koszt ocieplenia, jednak będziemy mieć pewność, że termomodernizacja została wykonana prawidłowo. Warto porównać oferty kilku firm oferujących tego typu usługi, aby znaleźć nie tylko taką, która ma dobre opinie, ale oferuje także korzystne ceny.

Z jakimi wydatkami musimy się liczyć?

Planując ocieplanie domu, należy pamiętać, że na koszt, jaki poniesiemy, będzie się składać cena materiałów oraz wykonania usługi. Kalkulując wydatki, na liście powinien się znaleźć:

  • koszt wybranego materiału termoizolacyjnego,
  • koszt zaprawy, kleju i innych niezbędnych artykułów,
  • koszt wynajęcia profesjonalnej firmy.

Jeśli nie chcemy na własną rękę kupować materiałów, możemy skorzystać także z opcji powierzenia tego zadania firmie wykonawczej. W takim przypadku możemy być pewni, że materiały będą odpowiednio dopasowane. Taka opcja może jednak wypaść dla nas mniej korzystnie finansowo.

O czym jeszcze warto pamiętać, ocieplając dom?

Chcąc przeprowadzić sprawdzającą się termomodernizację, musimy pamiętać, że ocieplenie budynku to nie wszystko. Podczas ocieplania warto sprawdzić także stan techniczny drzwi i okien. Jeśli są one nieszczelne, będą wpływać na straty ciepła, zaburzając tym samym efekt ocieplenia.

Dodaj komentarz