Jak prawidłowo umieszczać gruz w kontenerze? 

Jak prawidłowo umieszczać gruz w kontenerze? 

Pracom budowlanym i remontom zawsze towarzyszą różnego rodzaju odpady. Jednym z nich jest gruz. Co ważne, tego rodzaju odpadów nie wolno umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne. Z tego względu niezbędny staje się wynajem odpowiedniego kontenera, na przykład od Topgruz. Jak prawidłowo umieszczać gruz w kontenerze? Zobacz, na co zwrócić uwagę. 

Co może trafić do kontenera Topgruz? 

Jak już wiesz, odpadów remontowo-budowlanych nie możemy umieścić w normalnym śmietniku. Wynika to z tego, że wszystko, co trafia do kontenera na odpady, może być później poddane odzyskiwaniu surowców wtórnych. Gdyby się zmieszało gruz z odpadami komunalnymi, to segregacja byłaby utrudniona, lub nawet niemożliwa. Konieczny jest więc wynajem odpowiedniego kontenera. Co może się w nim znaleźć? Z całą pewnością omawiany gruz. Warto jednak dowiedzieć się także, jakie są jego rodzaje i czy mają one znaczenie.  

Z punktu widzenia surowców wtórnych, najbardziej wartościowy jest tak zwany czysty gruz. Jest to taki rodzaj, który nie zawiera toksycznych, ani niebezpiecznych substancji. Na czysty gruz składają się takie elementy jak cegły, beton, kamienie i ceramika – choć tej ostatniej nie może być więcej niż 5 proc. całej zawartości. Ponadto czysty gruz obejmuje również piasek, ziemię i kamienie. Pamiętaj jednak, że czystym gruzem nie są odpady zielone. Do tego niezbędny jest wynajem innego kontenera.  

Skoro możemy wyróżnić gruz czysty, to istnieje także zanieczyszczony, lub inaczej nazywany zmieszany. Zmieszany gruz to taki, który zawiera dużą domieszkę ceramiki, na przykład płytek kuchennych, czy łazienkowych, terakoty, ceramiki łazienkowej (toaleta, wanna, czy umywalka) itp. Ponadto zamieszczony gruz może zawierać także niewymienione wyżej elementy rozbiórkowo-remontowe, takie jak kartony, folie malarskie, panele podłogowe, styropiany, stolarkę okienną, czy drzwiową.  

Jak umieszczać gruz?

Od razu możemy zaznaczyć, że kolejność umieszczania odpadów w kontenerze nie ma znaczenia. Oznacza to, że w zależności od kolejności wykonywania prac remontowych, możemy w kontenerze umieszczać kolejne odpady gruzowe. Warto jednak zwrócić uwagę na gospodarowanie przestrzenią. Odpowiednie ułożenie gruzu w kontenerze pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie miejsca. Warto więc na przykład pokruszyć większe elementy, takie jak wanny, umywalki, czy muszle klozetowe. Takie rozdrobnienie gruzu pozwoli Ci na lepsze i bardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz kontenera. 

Dodaj komentarz