Jak praktycznie urządzić pokój dla dziecka?

Jak praktycznie urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dla naszego malucha to wyjątkowe miejsce, które powinno spełniać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jego zainteresowania powinny być wkomponowane w całość,  jednocześnie zwracając uwagę na specyficzne potrzeby dziecka. W sklepach jest szereg, różnych materiałów dzięki którym, nasz brzdąc może poczuć się przyjemnie i swobodnie. Jednakże jak dobrać niektóre elementy, aby było przede wszystkim funkcjonalnie i praktycznie? Jak urządzić taki pokój, aby maluch czuł się w nim dobrze, a za miesiąc nie będzie chciał zmian? Jaki kolor ścian wybrać? Jakie meble kupić? Na wszystkie pytania odpowiem w tym poradniku i pomogę, aby Twój maluch miał swoją, praktyczną “krainę zabaw i snów”.

Od czego zacząć urządzanie?

Bez względu na to czy urządzamy pokój dla chłopca czy dla dziewczynki, podstawowym punktem powinny być potrzeby i zainteresowania Waszych maluchów. Warto porozmawiać ze swoim dzieckiem jak on widzi aranżację swojego pokoju, a w razie potrzeby przedstawić mu swoją koncepcję. Jeśli uważasz, że dziecko jest za małe na wspólne rozmowy, po prostu zabierz go ze sobą i zacznij opisywać swoje działania. Taki maluszek dzielnie będzie obserwował Twoje poczynania i przy okazji oswoi się z nowym miejscem. Jest kilka punktów, które powinno przemyśleć się przed podjęciem jakichkolwiek działań.

  • Czy pokój ma być dostosowany do wieku dziecka czy systematycznie i praktycznie ma “rosnąć razem z nim”?
  • Zastanów się co jest najważniejsze w takim pokoju, a ze zbędnych dodatków czy mebli po prostu zrezygnuj.
  • Określ swój budżet. Dzięki temu będzie Ci zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję, za jaką kwotę wyposażyć pokój bądź zakupić farby.
  • WIELOFUNKCYJNOŚĆ to podstawa w pokoju takiego malucha. Nie zapominaj, że ma on spełniać wiele ról i przyda się naprawdę sporo, wolnej przestrzeni.

Jakie meble i farbę wybrać?

Wybierając kolorystykę do pokoju swojego dziecka, nie musimy kierować się płcią dziecka. To stareotyp, że różowy musi być dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca. Kolorystyka ścian może być neutralnie stonowana, a dodatki mogą tutaj pełnić kluczową rolę. Wszystko zależy od Waszych upodobań i stylu, jaki preferujesz. Idealnym rozwiązaniem są kremowe odcienie, które będą świetnym rozwiązaniem na dłuższe lata.

Co do mebli – podstawowymi, które powinny znaleźć się w takim pokoju są: łóżko, szafa, krzesło, stolik. Świetnym rozwiązaniem jest meblościanka dla dziecka, dzięki której zaoszczędzimy sporo miejsca, a jednocześnie pomieści sporo dziecięcych skarbów. Istotne jest to, aby dziecko mogło samodzielnie korzystać z mebli i od najmłodszych lat uczyło się ładu i porządku. Pamiętaj, że dla Twojego malucha najważniejsze są mimo wszystko zabawki. Pokój ma być funkcjonalny, dlatego najlepszym rozwiązaniem są elementy składane. Rozplanuj wszystko tak, aby nie potykać się i nie uderzać. Wyeliminuj wszystkie ostre elementy. Jeśli chodzi o lampy, farby, meble – wybieraj te, które mają atesty bezpieczeństwa i są dostosowane do prania i czyszczenia.

Dodaj komentarz