Hibiskus, czyli Róża Chińska

Roślina ta nazywana jest także Różą Chińską lub Ketmią, najbardziej jednak znaną nazwą jest Hibiskus. Pochodzi ona z subtropikalnych rejonów Chin. W krajach o cieplejszym, łagodniejszym klimacie uprawiany jest jako krzew zimozielony, a w krajach o klimacie nieco chłodniejszym, jako roślina pokojowa. Ładne, błyszczące, ciemnozielone liście stanowią oprawę dla kwiatów o intensywnych barwach – czerwonych, pomarańczowych lub żółtych. Kwiaty pojawiają się przez cały rok, z wyjątkiem okresu odpoczynku, od listopada do stycznia.
Ta okazała roślina nie lubi pełnego słońca, jednak nie przepada także za miejscami zacienionymi. Najlepiej uprawiać ją w zacisznym miejscu w ogrodzie lub ogrodach zimowych i oranżeriach. W domu w miejscu jasnym, ale nie narażonych na bezpośrednie operowanie słońca, by uniknąć żółknięcia i opadania liści. Optymalna temperatura to 12 – 15 stopni.
Warto wiedzieć, że wystawione do ogrodu hibiskusy kwitną krócej, ale obficie. Jednak po powrocie do wnętrza, muszą się zaaklimatyzować do nowych warunków. W chłodne, deszczowe lato najlepiej pozostawić je w pomieszczeniu.
Latem roślinę podlewamy obficie, dwa, trzy razy w tygodniu lub nawet jeszcze częściej, jeśli temperatury będą naprawdę wysokie. Zimą wystarczy podlać raz w tygodniu. Przy zbyt przesuszonym podłożu lub nieodpowiedniej temperaturze, opadają pąki kwiatowe i roślina traci wiele ze swojego wyglądu. Od marca do sierpnia, dobrze jest raz w tygodniu zasilić roślinę nawozem.
Młode róże chińskie co rok przesadzamy w zasobniejsze podłoże. Starsze tego nie wymagają. Podczas przesadzania młodym roślinom skracamy wierzchołki pędów, by skłonić je do rozkrzewiania. Przycinanie starszych roślin służy wyłącznie ich uformowaniu. W maju i czerwcu możemy także rozmnażać roślinę poprzez pozyskanie sadzonek wierzchołkowych i ukorzenienie ich w wilgotnym podłożu w temperaturze 24 – 26 stopni i dużej wilgotności powietrza.
Roślina ta ma naturalne skłonności do tworzenia pnia. W celu uzyskania formy drzewiastej, należy w odpowiedni sposób kształtować formę krzewiastą. W handlu spotkać można formy krzewiaste i pienne.

Dodaj komentarz