Czy warto założyć maty na podczerwień?

Czy warto założyć maty na podczerwień?

Na miejsce starych, tradycyjnych form ogrzewania w ciągu ostatnich lat przyszły nowocześniejsze i wydajniejsze metody, wśród których znajdują się między innymi specjalne maty na podczerwień. Są one coraz częściej spotykane zwłaszcza w nowych domach i mieszkaniach. Co przemawia na ich korzyść? Dlaczego warto się nimi zainteresować? Tłumaczymy!

Wygoda i nowoczesność

W przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów pod oknami czy ogrzewania kanałowego, tego typu maty są całkowicie niewidoczne, jako że w całości znajdują się pod podłogą. Nie ma mowy o żadnych wystających i zabierających cenne miejsce kablach czy grzejnikach. Szczególnie docenią to z pewnością osoby mieszkające na małej przestrzeni, na przykład w blokach, ale nie tylko – nawet w dużych pomieszczeniach coraz częściej króluje styl minimalistyczny, który premiuje wolne przestrzenie i brak niepotrzebnych elementów.

Takie nowoczesne rozwiązanie jest również bardzo wygodne ze względu na to, że nie wymaga od użytkownika konserwacji. Nie trzeba więc takich mat czyścić i odpowietrzać jak kaloryfery czy wykonywać inne tego typu czynności. Kiedy tylko maty zostaną założone, zabudowane i uruchomione, mogą przez długie lata działać bez żadnego wkładu czasu czy energii przez użytkownika. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy są zabiegani, mają mało czasu i zależy im na tym, żeby, kiedy już znajdą wolną chwilę, nie musieć przeznaczać jej na sprzątanie, jest to bardzo istotne.

Warto też wskazać, że ogrzewanie pomieszczeń w ten sposób jest przyjazne dla alergików (w przeciwieństwie do metod ogrzewania opartych na konwekcji).

Ile kosztuje folia grzewcza?

Nie da się jednoznacznie wskazać kosztu instalacji i późniejszego użytkowania folii grzewczej, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak rozmiar pomieszczenia, koszty usług danej firmy wykonującej montaż i nie tylko. Można jednak powiedzieć, że maty na podczerwień są bardzo efektywną formą ogrzewania.

Cechują się one minimalną utratą ciepła. Do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną, która może co prawda podochodzić z tradycyjnych źródeł, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasilać maty energią pozyskaną z odnawialnych źródeł, czyli na przykład z systemu fotowoltaicznego zamontowanego na dachu czy przydomowej elektrowni wiatrowej.

Takie rozwiązanie będzie nie tylko bardzo korzystne dla środowiska naturalnego, ale też na dłuższą metę oszczędne, ponieważ pozwoli produkować prąd praktycznie za darmo (nie licząc oczywiście kosztu założenia samej instalacji, natomiast trzeba pamiętać, że po pewnym czasie taka instalacja się zwraca).

Dodaj komentarz